Hannibal Lecter (Milczenie owiec, Hannibal)

Hannibal Lecter to chyba najbardziej znany morderca w historii kina. Postać powstała w głowie pisarza Thomasa Harrisa, który napisał o Lecterze cztery książki, na podstawie których powstały ekranizacje filmowe. Hannibal to postać ciekawa i niezwykle intrygująca.
Miał trudne dzieciństwo. Urodził się na Litwie w 1935 roku. Przeżył II wojnę światową. Jego rodzice i siostra Misza zostali zamordowani. Z sierocińca, do którego trafił, wyciągnął go wuj. Młody Lecter zdobywał wykształcenie w dziedzinie anatomii we Francji. Już od najmłodszych lat przejawiał niezwykłą inteligencję. Pierwsze morderstwo popełnił mając zaledwie 13 lat. Gdy stał się dorosły, w wieku 18 lat znalazł trop zabójców swojej siostry i ich zamordował.
Swoje ofiary Hannibal zabija często przez poćwiartowanie i obdzieranie ich ze skóry, którą potem ze smakiem zjada. Jest brutalnym ludożercą. Trafia w końcu do więzienia, ale jego przenikliwość, umiejętność postawienia się w sytuacji innej osoby i fakt, że był kiedyś psychiatrą przydają się bardzo policji w łapaniu innych psychopatów. Lecter pomaga w ujęciu przestępcy o pseudonimie „Zębowa wróżka”, a także „Buffalo Billa” mordującego kobiety. Podczas pomagania w ujęciu drugiego sprawcy poznaje młodą agentkę FBI Clarice Starling. Hannibal darzy ją pewnego rodzaju szacunkiem, ponieważ przypomina mu ona zamordowaną siostrę. W trakcie rozwiązywania sprawy zabójstw niewinnych kobiet Lecter znajduje sposób na ucieczkę z więzienie, którą bez wahania wykorzystuje. Hannibal nie zaznaje jednak zupełnego spokoju. Nawet żyjąc we Florencji znajduje się człowiek, który chce się na nim zemścić za krzywdy, których doznał. Chodzi tu o Masona Vergera. Chodził on do Lectera na terapię. Na jednym z takich spotkań Hannibal dał mu narkotyk, po którym Verger straszliwie się okaleczył. Jednak jak się okazuje z Hannibalem nie powinno się zadzierać i cały plan Masona nie odnosi sukcesu, a wprost przeciwnie. Kończy się on dla mściciela tragicznie.
Hannibal radzi sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach, zna doskonale budowę ciała człowieka, jest przenikliwy i bez problemu potrafi tworzyć portrety psychologiczne. Jest wybitnym psychiatrą, który wydobywa z ludzi nawet to, czego nie chcą mu powiedzieć. Rozpracowuje osoby w najdrobniejszych detalach, nie ma przed nim nic do ukrycia.
Lecter jest fascynujący dlatego, że mimo swojego okrucieństwa i ogromnego szaleństwa nie wzbudza odrazy. A to dzięki swojej niebywałej błyskotliwości, która zachwyca.
W wyglądzie Lectera na przestrzeni lat niewiele się zmieniło, oczywiście pomijając naturalne zmiany wynikające ze starzenia się. Młodszego Hannibala gra Gaspard Ulliel, a starszego Anthony Hopkins. W późniejszych latach Lecter ma po prostu krótsze włosy, które nadal są koloru czarnego. Jest średniego wzrostu, posiada niezwykle przerażający, wywołujący dreszcze wzrok. Po złapaniu, podczas przewożenia do różnych miejsc, nosił charakterystyczną maskę uniemożliwiającą mu zaatakowanie przeciwnika.
Lecter to postać ważna dla kina. Wyróżnia się w gąszczu innych filmowych psychopatów, bo jest od nich po prostu inny. Mało jest przestępców błyszczących aż takim intelektem, który sprawia, że Hannibal wręcz manipuluje emocjami osób, z którymi rozmawia. Może przywołać złe wspomnienia, zmusić do otwarcia się przed nim. To powoduje, że Lecter jest aż tak interesujący i ciekawy.
Bohater: Hannibal Lecter
Płeć: Mężczyzna
Wzrost: Średni
Odtwórca postaci: Gaspard Ulliel, Anthony Hopkins
Filmy: „Milczenie owiec”, „Hannibal”, „Czerwony smok”, „Hannibal. Po drugiej stronie maski”
Znaki szczególne: Pod koniec „Hannibala” traci dłoń.
Zawód: Psychiatra