Indiana Jones

Rewolwer, kapelusz i bat. Z jakim bohaterem kojarzycie te przedmioty? Nie ma dwóch odpowiedzi na to pytanie. Jest tylko jedna: Indiana Jones! Nic dziwnego, że miłośnicy kina przygodowego uważają go za swojego ulubionego herosa. W końcu gdyby nie Indy ten gatunek nie święciłby takich triumfów w latach 80. Ale na szczęście wtedy George Lucas miał głowę pełną pomysłów. To w niej narodziła się cała koncepcja na filmy z „Bondem archeologii”. Ale ja zamierzam się skupić wyłącznie na ich bohaterze.
Indiana Jones, a właściwie Henry Jones jr. urodził się 1 VII 1899 roku. Przygoda od samych początków była jego wielką miłością. Znał ją już jako kilkuletni chłopiec i kochał jako nastolatek. Zawsze dużo podróżował. Z początku u boku ojca, a później na własną rękę. Brał także udział w I Wojnie Światowej i rewolucji bolszewickiej. W 1925 r. zakończył edukację i znalazł sobie ciepłą posadkę na uniwersytecie w Londynie gdzie poznał swoją pierwszą żonę, Deidre. Zmarła ona zaledwie kilka miesięcy po ślubie. Po kilku latach junior poszedł w ślady seniora i został wykładowcą w Princetown. Niestety stracił tą pracę po kilku latach, czego przyczyną był protest władz Hondurasu Brytyjskiego. Późniejszy okres życia naszego bohatera ukazują filmy. A sporo nowych wątków do życiorysu słynnego poszukiwacza przygód powinna wnieść zapewne ich czwarta odsłona.
Jak zapewne wiecie Indy jest archeologiem. Ale nie byle jakim. Nie, nie. On ma bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Poszukuje przedmiotów mitycznych i legendarnych, które przez większość społeczności uważane są za wytwór wyobraźni. Poszukiwania jednak co najciekawsze zawsze kończą się sukcesem. Nie potrafię sobie wyobrazić Indiany targanego porażką. Sukces ma on zakodowany w genach. W końcu znalazł już Arkę Przymierza, św. Graala i Kamienie Sankary, a także szereg innych równie fascynujących przedmiotów. Bo przecież nie jest tylko bohaterem kina. Po sukcesach filmów, w których się znalazł występował w licznych komiksach, grach komputerowych, książkach i serialach telewizyjnych. To tylko wpłynęło na zwiększenie jego dorobku, sukcesów i kolekcji mitycznych przedmiotów. Znalazł bowiem prawie wszystkie najsłynniejsze artefakty i zwiedził c a ł y świat! Co ciekawe poznał większość jego zakątków jeszcze przed wkroczeniem w dorosłe życie. Oczywiście na każdym kontynencie zawierał wiele znajomości z ciekawymi ludźmi. Wśród nich znalazł się Lew Tołstoj, Zygmunt Freud, T. E. Lawrence, Edgar Degas, arcyksiążę Ferdynand, Alfred Adler, Carl Jung, Theodor Roosevelt, Arthur Conan Doyle, Pancho Villa, George Patton, Winston Churchill, Charles DeGaull, Lenin, Bronisław Malinowski, John Ford. Miał także bliskie spotkania z Hitlerem i Einsteinem, a nawet z Vladem Palownikiem. Widać umiał sobie zjednać sympatię wielu ludzi, a ci, którzy zbytnio za nim nie przepadali to już inna sprawa.
Choć można z pewnością powiedzieć, że Indiana Jones jest zadowolony z życia to jednak kilka razy mocno dało mu się ono we znaki. Jako trzynastoletni chłopiec stracił matkę, a z ojcem nie potrafił się dogadać. Już od kiedy był kilkuletnim chłopcem tato nie należał do grona osób, które jakoś sobie cenił. Dopiero po wielu (ponad 25) latach podczas wspólnej przygody z ojcem zdołał się z nim pogodzić i całkiem możliwe, że przymknął oko na dawne konflikty. Przyszedł również czas na śmierć żony. Tu padnie pewnie pytanie: „To Indy miał żonę?”. Tak a była nią wspomniana wcześniej Deidre. W rodzinnym życiu naszego bohatera nie obyło się bez kilku tragedii, ale Indiana podnosił się i szedł dalej. W końcu zawsze mógł oddać się przygodzie!
Co jest przyczyną sukcesów Jonesa? Trudno powiedzieć. Zwykle wszystko zawdzięczał niebywałemu szczęściu. Można rzec, że jest postacią w czepku urodzoną. Ale swoje robi także sprawność fizyczna, rzadko spotykana znajomość historii i kilka przedmiotów, które często sprawnie ratują mu skórę, jak choćby nieodzowny bat. Ma on także zaufanych przyjaciół, bez których czasem cała przygoda mogłaby mieć tragiczne zakończenie. Do tego grona w szczególności zaliczają się trzy osoby Marcus Brody, Sallah i jedenastoletni (!) Short 'Shorty’ Round. Poza tym z niezwykłą determinacją dąży do wszystkich swoich celów i nigdy się nie poddaje.
Indiana Jones wygląda jak typowy kowboj. Chodzi ubrany w koszulę, spodnie, kurtkę z jagnięcej skóry. Poza tym nie obejdzie się bez wojskowego pasa, wysokich, skórzanych butów, umocowanego u boku rewolweru Smith & Wesson kaliber 45, przewieszonego przez ramię chlebaka i oczywiście umiejscowionego w okolicach biodra trzymetrowego bata. Natomiast okrycie głowy stanowi oczywiście słynny kapelusz z rondem. Tak prezentujący się Indy stanowi idealny symbol kina przygodowego.
Archeolog awanturnik ma w sobie również pokłady uroku osobistego. Zawsze uśmiechnięty jak magnez przyciąga do siebie większość kobiet. Nie potrafią oprzeć mu się także te, które zwykle wydają się nie do zdobycia. W jego życiu przedstawicielek płci pięknej było pełno. Podczas każdej przygody towarzyszyła mu inna, aczkolwiek zawsze piękna. Ale mimo, że niejedno w życiu przeszedł czegoś się boi jak każdy z nas. Tym czymś są węże. Jadowite, obślizgłe, kobry, pytony. Nie ważne jakie, ale wszystkie wzbudzają w archeologu przerażenie. Zatem nic dziwnego, ze miewa z nimi częste kontakty.
Właściwie nie dziwię się, że Indiana cieszy się taką popularnością i sympatią wśród widzów. Jest bowiem bohaterem ciekawym i niecodziennym. Spośród szeregów postaci filmowych znacznie się wyróżnia i jest herosem jedynym w swoim rodzaju. Oczywiście to zawdzięcza w szczególności trzem panom Lucasowi, Kasdanowi i Spielbergowi, ale to już inna historia. Swoim urokiem przyciąga kobiecą część widowni, zaś siłą, charakterem i determinacja męską. Tak więc trzeba przyznać, że jego fenomen przypomina trochę Jamesa Bonda. Po prostu jest herosem o jakim śnią widzowie. To sprawia, że trudno o nim zapomnieć, a filmy, w których można być świadkiem jego przygód zawsze będą sprawdzoną pozycją, do której z miłą chęcią się wraca.
Bohater: Indiana Jones
Płeć: Mężczyzna
Wzrost: Wysoki
Odtwórca postaci: Harrison Ford
Filmy: „Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki”, „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”, „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata”
Znaki szczególne: brak
Zawód: Archeolog