Alan Grant (Jurassic Park)

Paleontolog światowej sławy. Grant zajmuje się drapieżnikami – głównie Welociraptorami. Posiada więcej teorii na ich temat, niż jakikolwiek inny uczony w tej dziedzinie. Od dłuższego czasu nie lubi dzieci (w filmie widzimy to w scenie, gdy na wykopaliskach opisuje chłopcowi, jak atakowały, polowały i zabijały raptory). Najbliższą mu osobą – przyjacielem i prawdopodobnie dziewczyną – jest paleobotaniczka, dr Ellie Sattler. W filmie ubrany jest w spodnie koloru khaki, jeansową koszulę (w książce Michaela Crichtona była to hawajska koszula), czerwoną bandamkę zawieszoną na szyi oraz kapelusz „fedora” na wzór Indiany Jonesa. W kieszeni trzyma także talizman – skamieniały pazur raptora. Zaproszenie na inspekcję do JP otrzymał osobiście od Johna Hammonda, który pofatygował się do Snakewater (stan Montana), aby poznać Granta. Jak się dowiadujemy, właściciel InGen Corporation jest głównym sponsorem wykopalisk. Rozmawiając z Alanem i Ellie, Hammond twierdził, iż chce ich zabrać na wycieczkę do jego „rezerwatu natury” i pragnie uzyskać od nich opinie. Początkowo Grant niechętnie podchodzi do tego pomysłu, jednak, kiedy szkocki miliarder oferuje dotacje na 3 lata wykopalisk, nie wypada mu się nie zgodzić.
Na wyspie Nublar Alan Grant jest pierwszą osobą zachwyconą cudami genetyki autorstwa inżynierów z InGen. To on praktycznie nie posiada się z radości na widok żywego brachiozaura. Pragnie, jak najszybciej dowiedzieć się, jak to możliwie, iż na wyspie egzystują prawdziwe dinozaury. Jest także jedną z pierwszych osób, które zaczynają negować pomysł Parku. Podczas obiadu, opowiada Hammondowi, iż dwa gatunki: człowiek-dinozaur, dzieli 65 milionów lat ewolucji i nie jest możliwa ich wspólna egzystencja. Teorie Granta potwierdzają się, kiedy w JP (na wskutek działań Nedry’ego) wyłączone zostaje zasilanie, a dinozaury uciekają ze swoich wybiegów, zabijając przy tym osoby znajdujące się na wyspie. Mimo że Grant nie lubi dzieci, ratuje dwójkę wnuków Hammonda (Tima i Lex) sprzed paszczy T-Rexa – podczas jego ataku na Fordy Explorery.
Pełnię zaufania w Granta okazuje Hammond, jedząc lody wraz z Ellie – „Któż lepiej przeprowadzi moje wnuki przez Park Jurajski, jeśli nie spec od dinozaurów?” Miał rację z tym stwierdzeniem, bowiem Grant po długiej i trudnej wyprawie doprowadza dzieci do Centrum dla Gości. W międzyczasie odkrywa także, iż teoria Iana Malcolma – „życie znajdzie sposób” sprawdza się, a samice są zdolne do rozrodu. W końcu Grant polubił dzieci, a wręcz zaprzyjaźnił się z dwójką rodzeństwa. Uratował ich przed raptorami i bezpiecznie doprowadził do śmigłowca. Alan Grant oczywiście przeżył wydarzenia ukazane w filmie oraz pojawił się jako główny bohater w trzeciej części Jurassic Park.
Jak więc widzimy, Alan Grant jest postacią wzbudzającą zaufanie. Nie odmówi drugiemu człowiekowi pomocy. Nawet, gdy ryzykuje własnym życiem. Jest to także mężczyzna oddany swojej pasji – paleontologii. Być może dlatego – jak dowiadujemy się z książki Crichtona – nie jest człowiekiem stworzonym do stałego związku (Ellie wyszła w końcu za mąż za innego). Być może żałuje, patrząc na szczęście swojej byłej dziewczyny, myśląc: „to mogłem być ja”. Pozostała mu już jednak tylko pasja i to jej zamierza poświęcić swoje życie.
Rzeczywistym pierwowzorem osobowości Granta jest znany paleontolog, dr Jack Horner.
Bohater: Alan Grant
Płeć: mężczyzna
Wzrost: 182 cm
Odtwórca postaci: Sam Neill
Filmy: „Jurassic Park”, „Jurassic Park 3”
Znaki szczególne: kapelusz „fedora”
Zawód: paleontolog