Coco Chanel / Coco avant Chanel (2009)

„Coco avant Chanel” to kolejna produkcja francuska, która próbuje przedstawić życie i karierę rewolucjonistki świata mody – Gabrielle Coco Chanel. Obraz ukazuje młodość i początki kariery znanej projektantki, więc niektórzy mogą poczuć się rozczarowani. Kino pokazuje drogę biednej dziewczyny do sławy i bogactwa, co jest dosyć typowym ujęciem tematu.
Fabuła jest bardzo prosta, wręcz powiedziałabym schematyczna. Na początku widzimy Coco wraz z siostrą w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice, gdzie spędziła część dzieciństwa. Później obie zaczynają występować jako piosenkarki we francuskich knajpach. Niestety z mizernym skutkiem. Jednocześnie zarabiają na życie szyjąc i wykonując drobne naprawy krawieckie. Występując w pubach, Gabrielle poznaje bogatych mężczyzn, z którymi romansuje. Coco podstępem wkrada się w świat bogatych ludzi, jednocześnie wiedząc, że na własne bogactwo musi pracować sama. Chociaż nie do końca. Coco zakochuje się z wzajemnością w bogatym angliku Boy’u, który wspomaga finansowo początki jej kariery w świecie mody.
Ponieważ „Coco Chanel” to film biograficzny, warto wspomnieć o prawdziwym życiorysie tej postaci. Gabrielle Chanel urodziła się w 1883 roku, a zmarła w 1971 w Paryżu. Była francuską projektantką mody, która zrewolucjonizowała ówczesne czasy oraz wywarła wpływ na obecny świat. Co jest bardzo charakterystyczne dla ludzi sławnych i bogatych, którzy od urodzenia byli biedni, tworzyła swoją własną historię, często zmyślając lub nieprzyznając się do rzeczy, których nie chciała zaakceptować. Podawała błędną datę urodzin, odejmując sobie 10 lat. Nigdy nie przyznała się do swojego dzieciństwa w sierocińcu, chociaż to właśnie zakonnice odkryły jej talent i ambicje. Coco Chanel nie wyszła za mąż, za to słynęła z licznych romansów. Po pierwszej wojnie światowej otworzyła swój dom mody w Paryżu. W 1922 roku wypuściła na rynek perfumy Chanel nr 5, słynny i ponadczasowy zapach. Wylansowała ubrania dla kobiet wzorowane na męskich, małą czarną sukienkę, wyzwoliła kobiety z gorsetów. Coco Chanel stworzyła swoją własną markę, rozpoznawalną na całym świecie.
To, co najbardziej zachwyca, to niewątpliwie oszczędna, zdystansowana gra Audrey Tautou. Oczywiście pamiętamy ją z kreacji w „Amelii”. Jednak ta rola jest zupełnie inna, bardziej wymagająca użycia szerszego wachlarza aktorskich umiejętności. Rola Tautou to jeden z atutów tego filmu. Niestety nie można tego powiedzieć o scenariuszu Anne Fontaine. Jest on schematyczny, bez pomysłu, chwilami nudny. Łatwo możemy się domyślić, że Boy, ukochany Coco, będzie miał wypadek samochodowy. Krótko mówiąc – akcja nie zaskakuje. Chociaż, jak wiadomo, jest to film biograficzny, więc konwencja ma tu swoje prawa. Na pewno więcej dobrego można powiedzieć o reżyserii, która poprawnie pokazuje temat i realia tamtych czasów. Nie można zapomnieć o muzyce, która jest tłem dla wydarzeń pokazanych w filmie i wspaniałym dopełnieniem całości. To oczywiście jeden z plusów produkcji. Na uwagę i pozytywne reakcje zasługuje również scenografia, zrobiona bardzo profesjonalnie i stylowo. To, co jest bardzo ważne w kinie o projektantce mody, to stroje ówczesnych kobiet. Przepych, brak umiaru, pióra i kwiaty – jak mówi Coco: „za dużo wszystkiego”. Kolejny plus filmu to zdjęcia Christophera Beaucarna, które są bardzo plastyczne i pięknie wpasowują się w całość. Na pewno w biografii książkowej jest zawartych więcej informacji, zdarzeń i ciekawostek o bohaterze niż w biografii filmowej. Powiedzmy to jasno: ten gatunek, chociaż popularny ostatnio w kinie, nie jest bardzo widowiskowy, nie ma tu zrywów akcji czy niespodziewanych wydarzeń. Film można śmiało polecić wszystkim zainteresowanym osobą Coco Chanel oraz dla koneserów kina francuskiego. U mnie osobiście obraz wywołał dużo niespodziewanych emocji. Końcowa scena pierwszego pokazu mody Coco jest bardzo piękna i plastyczna. Oceniając całość w skali od 1 do 10, film dostałby 6. Zdarzyło mi się zobaczyć znacznie lepsze obrazy w tej kategorii. Produkcja ta może co najwyżej spowodować wzrost zainteresowania osobą Chanel u bardziej wnikliwych odbiorców. Dlatego nikogo nie zniechęcam, ale też i nie zachęcam szczególnie gorąco do obejrzenia „Coco avant Chanel”.
Tytuł oryginalny: Coco avant Chanel
Reżyseria: Anne Fontaine
Scenariusz: Anne Fontaine
Zdjęcia: Christopher Beaucorna
Muzyka: Alexander Desplat
Produkcja: France
Gatunek: biograficzny
Data premiery (Świat): 22.04.2009
Data premiery (Polska): 26.06.2009
Czas trwania: 105 minut
Obsada: Audrey Tautou, Alessandro Nivola, Benoit Poelvoorde