Judith Weston – Reżyserowanie aktorów. Tworzenie zapadających w pamięci ról w filmie i telewizji [RECENZJA]

Kiedy na jakimś prestiżowym festiwalu filmowym aktor zdobywa upragnioną statuetkę często zastanawiamy się, czy jest to jego sukces indywidualny, czy może pracowało na niego wiele osób? Bo czy możemy być pewni, że nagrodzona, świetnie zagrana rola to tylko zasługa aktora i jego wrodzonego talentu? A może to reżyser miał w tym swój duży udział, gdyż umiejętnie kierował pracą zespołu? A może to scenarzysta skroił rolę, na miarę zasłużonej nagrody? Te i wiele innych pytań zawsze krążyć będzie wokół wyróżnianych i docenianych aktorskich kreacji. Ale czy możliwe jest znalezienie na nie jednoznacznych odpowiedzi?
„Reżyserowanie aktorów. Tworzenie zapadających w pamięci ról w filmie i telewizji” autorstwa Judith Weston to książka, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Wojciecha Marca. Napisana przez doświadczoną, amerykańską nauczycielkę, aktorkę i reżyserkę zarazem, jest jedną z nielicznych na naszym rynku, pozycją poświęconą problemowi aktorstwa zarówno filmowego i telewizyjnego.
Weston swoją wiedzę w dziedzinie aktorstwa czerpie przede wszystkim z wieloletniej praktyki. Od wielu lat prowadzi w Los Angeles własne studio, gdzie odbywają się liczne warsztaty zarówno dla aktorów, jak i reżyserów, a także wykłady m.in. z analizy scenariusza, czy techniki prowadzenia castingów.
„Reżyserowanie aktorów” to pozycja kierowana jednocześnie do wielu przedstawicieli szeroko pojmowanej branży filmowej. Jest ona z jednej strony swoistym wyznacznikiem przede wszystkim dla samych aktorów, podpowiada jak tworzyć najbardziej poruszające i głębokie role, omawia cały szereg metod i sposobów doskonalenia sztuki aktorskiej. Wskazuje, gdzie aktor powinien szukać inspiracji, dogłębnie omawia strategię rozwoju i doskonalenia zawodowego warsztatu. Zgłębia i tłumaczy tak istotne w omawianej dziedzinie pojęcia jak m.in. szczerość, emocje, wolność, intuicja, koncentracja czy działania fizyczne.
Z drugiej strony wiele miejsca poświęca autorka problemowi relacji i współpracy na linii reżyser – aktor. To przede wszystkim do reżyserów kieruje wiele swoich rad i wskazówek, przywiązuje niezwykle dużo uwagi do tego, aby to właśnie reżyserzy w dużej mierze poznali tajniki skomplikowanej sztuki aktorskiej, gdyż tylko doskonałe zapoznanie się i zgłębienie problematyki aktorstwa może pozwolić reżyserowi na umiejętne kierowanie pracą aktorskiego zespołu.
Książka „Reżyserowanie aktorów” składa się z obszernego Wstępu i dziesięciu usystematyzowanych rozdziałów poświęconych wszystkim najważniejszym zagadnieniom związanym z tematem aktorstwa. Autorka skupia się m.in. na omawianiu sposobów pracy reżysera z aktorem, szczegółowo omawia pojawiające się na gruncie aktorskim problemy, wskazuje na narzędzia jakimi można je rozwiązywać. Dogłębnej analizie poddaje także pracę reżysera i aktora ze scenariuszem, szeroko skupia się również na roli castingu, a w dalszej kolejności również prób na planie. Stara się znaleźć „złoty środek”, z którego korzystać powinni zarówno reżyserzy jak i aktorzy, aby ich współpraca była jak najbardziej kreatywna i efektowna.
Pracę Judith Weston wzbogacają liczne cytaty znanych i docenionych reżyserów i aktorów, którzy dzielą się z czytelnikami swoimi radami i doświadczeniem. Za przykład wystarczy przytoczyć takie znamienite nazwiska jak chociażby: Jean Renoir, Liv Ullmann, Anthony Hopkins, czy Al Pacino.
„Reżyserowanie aktorów” to obszerny podręcznik poświęcony zarówno pracy aktora i pracy z aktorem. Ale książka ta, to także bogata wskazówka dla wszystkich tych, którzy analizują i oceniają kreacje i role aktorskie.
Tytuł: Reżyserowanie aktorów. Tworzenie zapadających w pamięci ról w filmie i telewizji
Autor: Judith Weston
Tłumaczenie: Tomasz Szafrański
Rok wydania: 2009
Miejsce wydania: Warszawa
Projekt okładki: Renata Mianowska
Ilość stron: 340
Format: B5 (165×235)
Oprawa: miękka
Wydawnictwo Wojciech Marzec
ISBN: 978-83-927215-3-6