Shawn Levy – De Niro [RECENZJA]

„De Niro” – fascynująca biografia aktora totalnego
Zapewne każdy z nas pamięta swoje spotkanie z aktorskim geniuszem Roberta De Niro. Dla jednych był to „Taksówkarz”, dla innych „Ojciec chrzestny II”, a jeszcze inni zobaczyli porażające aktorstwo De Niro we „Wściekłym byku”. Biografia aktora, autorstwa Shawna Lee (napisał także świetną biografię Paula Newmana) pozwala nam na ponowne spotkanie z wielkim aktorem i jego rolami, których nie sposób zapomnieć.
Trzeba przyznać, że Shawn Lee nie miał łatwego zadania, a to dlatego, że De Niro wyznaje zasadę: „moim zadaniem jest granie, a nie gadanie”. W związku z tym próżno szukać wywiadów z aktorem zarówno tych dotyczących jego twórczości (choć takie – powstałe w związku z premierami filmów, w których wystąpił aktor – przytacza Lawn), jak i życia prywatnego. O tym drugim właściwie wiemy niewiele, ale i w tym przypadku Lawn, niczym rasowy biograf, sięga do archiwów oraz namawia do rozmów przyjaciół aktora. Z tej fascynującej lektury dowiemy się o relacji aktora z ojcem (homoseksualistą!), znanym malarzem (przyjacielem Pollocka) i o jego dzieciństwie spędzonym w środowisku nowojorskiej bohemy. Na warsztat Shawn Lee weźmie także małżeństwa aktora oraz jego romanse. Z „analizy” biografa De Niro wyniknie, że aktor jest bardzo kochliwy, a swoim uczuciem najczęściej obdarza czarnoskóre kobiety. Co ciekawe, w biografii De Niro pojawią się też dwa polskie akcenty. Nie chodzi tutaj jednak o fakt, że przez długi czas aktor był przymierzany do roli Lecha Wałęsy w filmie, który miał reżyserować Roman Polański (o czym nie pisze Lawn), ale o zupełnie inne kontakty z Polską. W domu aktora przez długi czas pracowała polska sprzątaczka, która pewnego dnia wyrosła na główną bohaterkę „dramatu” rozgrywającego się w domu De Niro. Drugim polskim akcentem występującym w biografii aktora jest postać Wojciecha Fibaka, słynnego polskiego tenisisty, biznesmana, który w życiu aktora również sporo namieszał (znając aferę, której kilka lat temu Fibak był „bohaterem”, możemy się domyślać, o co chodzi). Nie chcę zbytnio spoilerować, ale mogę śmiało powiedzieć, że polskie motywy w biografii są jednymi z najciekawszych dla urodzonego nad Wisłą czytelnika.
Bez wątpienia dla wszystkich fanów De Niro najciekawsze będą jednak te fragmenty jego biografii, które dotyczą poszczególnych filmów. Shawn Lee z dociekliwością pisze bowiem o przygotowaniach aktora do każdej z ról (na uwagę zasługują na pewno przygotowania do „Taksówkarza”, „Ojca Chrzestnego II” i „Wściekłego Byka”), opisuje jego spotkania z reżyserami, w tym te najważniejsze dla jego dalszej kariery. Dowiemy się, jak po raz pierwszy De Niro spotkał się ze Scorsese oraz co reżysera „Taksówkarza” najbardziej zaskoczyło w aktorze. Prześledzimy także jego karierę teatralną, która według wielu znawców była znakomita. Swoją opowieść Lawn kończy na najnowszych filmach z udziałem aktora oraz jego zaangażowaniu w budowę Tribeka Film Center.
Z całą pewnością trzeba polecić tę książkę wszystkim miłośnikom kina, fanom talentu aktora, a także osobom pasjonującym się aktorstwem (w tym zarówno amatorom, jak i studentom kierunków aktorskich), mając przy tym nadzieję, że polskie wydawnictwa pokuszą się o wydawanie kolejnych biografii aktorów, których na zagranicznym rynku książki ciągle przybywa, a których nadal w Polsce jest bardzo mało.
Tytuł oryginalny De Niro
Autor: Shawn Levy
Rok wydania: 2016
Miejsce wydania: —
Ilość stron: 660
Gatunek: biografia
Wymiary: 145x220mm
Oprawa: miękka
Wydawca:Burda Publishing Polska
ISBN: 978838053-077-5